Pvd Multiark Kaplama

Çoklu ark katot hedefinden materyali buharlaştırmak için bir elektrik arkının kullanıldığı bir fiziksel buhar biriktirme tekniğidir .
Buharlaşan malzeme daha sonra bir hedef üzerinde yoğunlaşır ve ince bir film oluşturur . Teknik, metalik , seramik ve kompozit filmlerin depolanması için kullanılabilir. Multi ark kaplama, kesici aletlerin yüzeyini korumak ve ömürlerini önemli derecede uzatmak için son derece sert filmi sentezlemek için aktif olarak kullanılır. TiN ,TiAlN , CrN , ZrN , AlCrTiN ve TiAlSiN gibi çok çeşitli ince sert film, kaplamalar ve nanokompozit kaplamalar bu teknoloji ile uygulanabilir .

Multi ark kaplama dekoratif alanda, titanyum nitrür, titanyum karbür ve zirkonyum nitrür, krom nitrür ve titanyum, nikel, krom, bakır ve diğer çeşitli metaryal kaplama, çok katmanlı süper sert film, azot katkılı titanyum kaplamada kullanılabilir. Kaplama ve alaşım kaplama ve tüm işleme işlemini tamamlamak için çok kısa bir sürede, çok verimli bir çok fonksiyonlu kaplama ekipmanıdır. Bu sistem, paslanmaz, cam, seramik,metal araçlar ve kalıplar hakkında ultra sert kaplama, araba tekerlekleri, seramikler, golf, saat yapımı, otel ürünleri, sıhhi tesisat, aydınlatma armatürleri, optik çerçeve, donanım vb gibi dekoratif kaplama alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.
Multi Ark Kaplama Örnekleri