Pvd Metalize Kaplama

Metalize terimi, ince bir metal (ALÜMİNYUM) filmin bir hedefin üzerinde vakumlu bir ortamda biriktirme anlamına gelir. Vakum metal moleküllerinin, buharlaşma kaynağından, hava engeline ve diğer ortam gazlarına rastlamadan kaplanacak yüzeylere geçmesine izin veren sistemdir. Metalize en iyi bilinen endüstriyel uygulaması, alüminyum biriktirme yoluyla gerçekleşen uygulamadır.

Vakum metalize şekil, geometri ve boyuttan bağımsız olarak her türlü malzemenin kaplanmasına, hem teknik hem de dekoratif objelerin parlak, yansıtıcı, metalik ve ayrıca çeşitli renklerde görünümüne sahip olmasını sağlar. Ayrıca, elde edilen yüzeylerin yüksek direnci, ürünlere kalıcı bir görünüm kazandırır. Uygulama kısaca bu şekilde olmaktadır kaplanacak nesneler “parça tutucular” üzerine yerleştirilir ve sonra metalleştirme odasına yerleştirilir. Çevrim tamamen otomatiktir ve makine içindeki vakum en uygun değere ulaştığında işlem başlar. Üzerinde kaplanacak nesnelerin dayandığı metalin buharlaşma kaynağı etrafında dönerek, karmaşık yüzeylerin bile tamamen kaplanmasını sağlar. Vakum aynı zamanda mükemmel bir kaplama için ideal bir koşul sağlar. İşlemin sonunda, sistem odayı atmosferik basınca geri döndürür.

Sistem böylece önceden kurulmuş olan kaplanacak malzemelere kaplama yapmak için devam etmeye hazırdır. Nesne, sonraki katmanların yapışmasını artırabilen bir zemin kat vernik ile hazırlanır. Son olarak, kaplama yapılan objeye parlak bir görünüm veren şeffaf bir vernik gereklidir. Bu, estetik ve işlevsellikte olağanüstü sonuçlar veren parlaklığın etkisini ve biriken metal katman tarafından yansıtılan görüntünün tanımını güçlendirir. Bu son işlem aynı zamanda renkli olabilir oksidasyon ve mekanik bozulmaya ve kimyasal saldırılara (parfüm, esans, ter vb.) Karşı korunmada çok önemli bir rol oynar.

Metalizasyon uygulamalarının% 80’nin temelde estetik olduğu tahmin edilmesine rağmen, galvanik işlemden aşamalı olarak çıkarılması, çok pahalı ve hepsinden öte, mevcut farkındalık politikalarının aksine son derece yeşil enerji bir sistem olması ve çevreye zarar vermemesi nedeniyle fonksiyonel uygulamaların da hızlı bir şekilde büyüdüğü tahmin edilmektedir..

Kısaca uygulama yöntemi şu şekildedir: (zemin verniği+pvd metalize+sonkat vernik)Videoyu oynat

Metalize Kaplama Örnekleri